niedziela, 26 lipca 2015

Odbiera nam chęć do życia. Łatwa do zdiagnozowania a ciągle bagatelizowana. Niedoczynność tarczycy.

Skóra to wspaniały narząd. Daje nam swoisty obraz naszego wnętrza. Nie bagatelizujmy wiec tego co na niej widzimy.
Jak myślicie, od czego zaczyna się każde spotkanie lekarz- pacjent i jakie jest pierwsze badanie? Pamiętamy  z wizyty w gabinecie lekarskim osłuchiwanie, badanie brzucha,usg, badania specjalistyczne takie jak MR , TK a wszystko zaczyna się od... 



Oglądania!

Tak, początkowo lekarz nas widzi, patrzy na nasze oczy i twarz. Obserwuje bacznie nasza szyje, ręce, nogi. Ocenia postawę i chód.  Pozornie banalne objawy, takie jak wypadanie włosów, sucha skora czy zniszczone paznokcie w pewnych sytuacjach powinny nas zaniepokoić. Zwracajmy uwagę na dynamikę, gdy zmiana jest gwałtowna i nagła powinniśmy się tym zainteresować. Ktoś, komu całe życie wypada dużo włosów po prostu może tak mieć. Taka jego uroda ot. Jednak niespodziewane wyjmowanie całych garści powinno nas zmusiło myślenia. Do wizyty u lekarza.


Sama wiem jak to jest z bagatelizowaniem dlatego postanowiłam o tym napisać. Już ponad rok temu czułam zmęczenie i senny dzień spedzilabym w łóżku. Chęci do życia? Małe. Dobrze ze była nauka która ciągle goniła, mobilizowała. Pięć kaw dziennie to był mój zloty standard. Po nich na chwile było mi lepiej. Kofeina jednak działała stanowczo za krótko. Z pełnej energii babki, rodzinnego rojka stałam się bardzo starą  i zmęczoną osobą. Przecież szkoła i tyle nauki, niedosypianie, brak ruchu, witamin i sama jeszcze nie wiedziłam czego. Słabe włosy, suche, wypadające garściami, paznokcie wiecznie rozdwajające się, sucha, łuskowata skóra. Jedyne co mnie cieszyło to stała waga, no może na lekki plus ale byłam chudzielcem, więc dodatkowe 3 kg mnie ucieszyło.

Tak po ponad roku męczenia się, zrobiłam postawowe badania i m.in. TSH. Po odebraniu wyników, okazało się, iż przekracza prawie dwukrotnie normę. Nie można tutaj mówić o jakiejś "byczej" chorobie tarczycy, ale taki niedobór tego hormonu już dawał mi się we znaki. 




Czym jest niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem, w którym tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Tarczyca jest małym narządem położonym u podstawy szyi, zaliczanym do gruczołów wydzielania wewnętrznego (zob. rycinę poniżej). Odpowiada za wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów: trijodotyroniny (T3) oraz tyroksyny (T4) regulujących funkcję większości tkanek organizmu, oraz wpływających na metabolizm naszego organizmu i  termogenezę (produkcję ciepła). Czynność tarczycy jest kontrolowana przez przysadkę mózgową, która uwalnia hormon tyreotropowy (TSH) pobudzający tarczycę do produkcji T3 i T4. Czynność tarczycy i przysadki pozostają w ścisłej zależności (ujemne sprzężenie zwrotne): podwyższone stężenie hormonów tarczycy powoduje zmniejszenie uwalniania TSH przez przysadkę, a niedobór hormonów stymuluje produkcję TSH.

TSH, co to jest?

TSH (tyreotropina ) to hormon, produkowany przez naszą przysadkę, w wyniku stymulującego wpływu TRH produkowanego w podwzgórzu. Wpływa on stymulująco na tarczycę, powodując jej rozrost i proliferację (powiększanie się przez dzielenie). Oś podwzgórze-tarczyca jest regulowana przez ujemne sprzężenie zwrotne. Co to znaczy? W prostym tłumaczeniu. W wyniku stymulacji tarczycy przez TSH dochodzi do produkcji hormonów tarczycy T3 i T4 (trójjodotyronina, tetrajodotyronina), które hamują wydzielanie TRH i TSH (produkwoanego przez podwzgórze i przysadkę) .

fT3, fT4

To hormony produkowane przez tarczycę i gromadzone w niej a następnie uwalniane. Regulują przemianę materii, dlatego tak poważne skutki obserwujemy przy ich niedoborze. M.in. przemiana lipidów i białek, produkcja potu i łoju, co sprawia takie problemy skórne :)

Niedoczynność 

Wykonywane badania (podstawowe) : TSH, ft4, ft3, anty-TPO, anty- tyreoglobulionowe p-ciała (by wykluczyć proces autoimmunologiczny, czyli chorobę hashimoto, elektrolity, lipodogram,morfologia

TSH WYSOKIE (przysadka nie jest hamowana przez hormony wydzielane przez tarczycę (ft3, ft4) i produkuje nadmiar)
ft4, ft3 NISKIE (produkowane w tarczycy, tarczyca niesprawna, nie jest w stanie pokryć zapotrzebowana organizmu)


Do najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy w Polsce zalicza się:
  • chorobę Hashimoto czyli przewlekłe autoimmunologiczne (limfocytowe) zapalenie tarczycy.Choroba o podłożu autoimmunologicznym, wywołana przez własne przeciwciała, w której dochodzi do powstawania niebolesnego zapalenia w tarczycy, powoli (przez lata) niszczącego tarczycę i prowadzącego do zmniejszenia produkcji hormonów.
  • stan po operacyjnym usunięciu tarczycy. Operacja tarczycy może być przeprowadzona z różnych powodów (wole guzkowe, choroba Gravesa i Basedowa, rak tarczycy). W wyniku usunięcia całej tarczycy dochodzi do trwałej niedoczynności tarczycy. Stopień niedoczynności tarczycy w przypadku usunięcia części tarczycy (np. jednego płata) zależy od zakresu operacji.
  • stan po leczeniu jodem promieniotwórczym. Leczenie jodem promieniotwórczym (jodem radioaktywnym; 131I) może być przeprowadzone z różnych powodów (np. choroba Gravesa i Basedowa, wole guzkowe nadczynne).----> tarczyca to jedyna tkanka jodochwytna, dajemy jej izotop promieniotwórczy (zamiast normalnego jodu), który wyłapuje i powoduje zniszczenie jej komórek.---->skutkuje nidoczynnością
Wśród rzadszych przyczyn należy wymienić:
  • inne zapalenia tarczycy (np. podostre zapalenie tarczycy, poporodowe zapalenie tarczycy); w tych przypadkach niedoczynność tarczycy może być przemijająca
  • polekową niedoczynność tarczycy (np.: amiodaron-->lek antyarytmiczny, interferon)
  • wtórną niedoczynność tarczycy w przebiegu chorób przysadki (np.  Niedoczynność przysadki).
Niedoczynność tarczycy dotyczy 5% kobiet i 1% mężczyzn!

Główne objawy sugerujące niedoczynności tarczycy to:
  • uczucie ciągłego zimna
  • zmęczenie/ senność
  • depresja
  • zaburzenia pamięci
  • przyrost masy ciała
  • Zaparcia, bóle brzucha, głośne ruchy robaczkowe
  • spowolnienie czynności serca, nadciśnienie tętnicze
  • sucha łuszcząca się blada skóra, suche włosy
  • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność.
W badaniach laboratoryjnych można stwierdzić podwyższone stężenie cholesterolu, niedokrwistość.
Leczenie
Niedoczynność tarczycy leczy się przyjmując regularnie brakujące hormony tarczycy. Lewotyroksyna produkowana syntetycznie jest identyczna i ma takie samo działanie jak hormon wytwarzany w tarczycy. W Polsce istnieje wiele preparatów lewotyroksyny, które mogą się różnić między sobą efektem działania; stąd najlepiej zawsze przyjmować ten sam preparat. Regularne przyjmowanie brakujących hormonów tarczycy prowadzi do normalizacji stężenia TSH oraz powrotu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Większość chorych może być leczona ambulatoryjnie. Osoby z ciężką niedoczynnością tarczycy lub z współistniejącymi poważnymi chorobami (np. choroba serca) mogą początkowo wymagać leczenia w szpitalu.
Lewotyroksynę należy przyjmować regularnie, najlepiej o tej samej porze, zwykle rano, koniecznie na czczo, około 30-60 min przed posiłkiem. Każdorazowo lekarz indywidualnie ustala dawkę początkową leku. Następnie przeprowadza się kontrolne badania stężenia TSH, i na podstawie uzyskanego wyniku lekarz modyfikuje dawkę leku. Początkowo mogą być konieczne częstsze kontrole TSH (co ok. 6-12 tygodni). Natomiast po stabilnym wyrównaniu niedoczynności tarczycy kontrole TSH mogą być rzadsze (co 6-12 miesięcy).
Jak dbać o skórę w nieodoczynności?
Musimy zaopatrzyć się w preparaty nawilżające. Nasza skóra jest odwodniona. Ma rozchwiany metabolizm lipidowy, słabą barierę ochronną, źle przebiegający proces keratynizacji. Dodatkowo pod skora gromadzą się substancje, gromadzące wodę, co daje wrażenie obrzmienia, opuchnięcia. Dobrze zaopatrzyć się w przyzwoitą odżywkę do włosów (mój ulubiony to Jantar :) i maskę głęboko nawilżającą. Pamiętajmy o delikatnym obchodzeniu się z włosami przy szczotkowaniu. Ważna jest dieta, wysokobiałkowa (bo trzeba dużo energii do ich spalenia, są także materiałem budulcowym dla wszystkich komórek), pełna witamin, mikroelementów i związków podkręcających metabolizm. Przyprawy, imbir, curry, żen-szeń :) Dobrze też wspomóc się od wewnątrz preparatami witaminowymi a zwłaszcza z takimi jak A , C, B. Lekarka poleciła mi Merz Special na włosy :) Muszę przyznać, że włosy są już po 3 miesięcznej kuracji Leowtyroksyną i sulementem są mocniejsze. Mniej ich zostawiam na szczotce, są miększe i delikatniejsze. 
Do tego wróciła mi energia, nie chce mi się spać całe dnie i noce :D

Korzystałam z mp.pl
interny Szczekilka
do stworzenia tego postu


Serdeczności,
M.


5 komentarzy:

  1. Skąd ja to znam:-( Tez mam niedoczynność Juz od roku. Skóra , włosy i paznokcie dostają ostro po dupie. Na dodatek jestem tak zalatana w sezonie , że od dobrego miesiąca zapominam brać tabletki. Masakra jakaś.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kurcze, zachęcam do regularności, bo niedoczynność niesie nie tylko urodowe konsekwencje a tym bardzie przy zabieganym trybie życia, gdzie zapotrzebowanie na tyroksyne może być nawet większe! :) tym bardziej ze dobre samopoczucie jest warte tego dyskomfortu związanego z zażywaniem (pamiętaniem o leku, przed posiłkiem ok. 30-60min ) pozdrawiam

      Usuń
  2. Z tarczycą nie ma żartów trzeba kontrolować ją oraz przyjmować regularnie leki. Dla mnie najgorsze objawy to wypadające garściami włosy a także złe samopoczucie. Bardzo przydatny post. :) Pozdrawiam, będę częściej zaglądać.
    Zapraszam do mnie blog: http://blackrosee.wix.com/blackrose
    Instagram: https://instagram.com/black.rose_e/

    OdpowiedzUsuń
  3. Dopiero na podstawie pełnego obrazu badań, wywiadu lekarza oraz USG tarczycy można dokładnie określić, jaka konkretnie jest to choroba tarczycy. Do diagnozy potrzebny będzie taki pakiet badań, jak: TSH, fT4 i fT3, ATG, ATPO, Trab. Odpowiednie badania wykonasz tutaj - https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02Ay6icSQZWK6bvnJvP9A51VQyKPB6CfcdLq194eDGW4cqfgjgJVVoiouZ5tcyMkicl&id=100084106475797 . W atrakcyjnym pakiecie do końca listopada.

    OdpowiedzUsuń